Endoskopi Hizmetleri
01 Temmuz 2022

Endoskopi, ucunda kamera bulunan ve yaklaşık olarak bir metre uzunluğunda ve parmak kadar kalınlığı bulunan bir cihazdır. Endoskopi işlemi ise ağızdan hortumla girilerek yemek borusunun, onikiparmak bağırsağı ve midenin incelenmesine denir. Yemek borusu, onikiparmak bağırsağı ve mide hastalıklarından şüphelenilen durumlarda endoskopi işlemi yapılmaktadır. Ağıza acı su gelme, yutkunma, ekşime, kazınma, şişkinlik veya hazımsızlık ya da kanama şüphesi olan hastalara mutlaka endoskopi yapılması gereklidir.

Hastanemizde endoskopi birimi bodrum katta olup, işlem odası, hasta dinlenme odaları ve dezenfeksiyon odası olarak 3 alandan oluşmaktadır. İşlem odasında gastroskopi ve kolonoskopi cihazları ve gerekli tibbi donanım (monitorizasyon cihazları, tansiyon aleti, steteskop ve pulse oksimetre, oksijen tüpü, insuflasyon düzeneği, acil müdahale seti ve ilaçları ile aspirasyon cihazı) bulunmaktadır.

Hastalar muayene sonucunda endoskopi işlemi yapılması karar verilmesi ile randevu verilmektedir. Randevu günü ve saatinde işlem için gelen hastaların poliklinik kayıtlarını takiben endoskopi birimine yönlendirilerek sorumlu hemşire tarafından  gerekli işlem hazırlıkları yapılmaktadır.

Endoskopi işlemi sonrası hastaların takibi yapılan alanda tıbbi cihaz ve donanımlar bulunmakta olup hastanın vital bulguları (tansiyon, nabız, ateş, solunum vb.)takip edilerek tedavileri devam edilmektedir.